نام و نام خانوادگی:

خضـــر غریبی

نام پدر:

حاج علی

نام مادر:

بگم

شمارة شناسنامه:

388

تاریخ تولد:

09/05/1343

محل تولد:

روستای عربی

میزان تحصیلات:

چهارم ابتدایی

شغل پشت جبهه:

كارگــر

وضعیت تأهّل:

مجــرّد

تعداد فرزندان:

-

عضویت:

بسیجی

تاریخ شهادت:

03/06/1361

محل شهادت:

كوشك

نام عملیات:

پدافــندی

مسؤولیت:

خدمة تانك

محل دفن:

گلزار شهدای روستای عربی


بسیجی شهید خضر غریبی فرزند حاج علی و بگم، به شمارة شناسنامه 388 در
 مورخه 9/5/1343 در روستای عربی دیده به جهان گشود. او پنجمین فرزند خانواده بود و پس از برادر شهیدش، اسفندیار متولد شد. مادرش متأثّر از نام مبارك حضرت خضر(ع) پیامبر بزرگوار الهی، او را نام خضر نهاد. این شهید عزیز، از اوان كودكی از ناحیه مادرش تحت تربیت دقیق دینی قرار گرفت و هر قدر كه بزرگتر می‌شد، تخلّق به خصلتهای نیكوی اسلامی و انسانی، در فطرت پاك او رسوخ بیشتری می‌یافت. این شهید بزرگوار در سن 6 سالگی به دبستان وصال شیرازی روستا (كه هم اكنون به نام برادرش شهید اسفندیار غریبی تغییر نامه یافته) رفت و مجدّانه مشغول به تحصیل گردید. از آنجاییكه شغل پدرش كشاورزی بود و مشكلات زیادی در جهت تأمین مخارج مادّی خانواده داشت، شهید خضر ناگزیر بود همراه با دیگر برادرش شهید اسفندیار، با كار و تلاش فراوان بخصوص از طریق كارگری، پدرش را در تأمین خرجی خانواده، یاری رساند.

اما با همة اینها در تحصیل نیز كوشا بود و تمام سعی خود را می‌نمود تا اشتغال به كار و كارگری، خللی در راه تحصیلش ایجاد ننماید. او در سال تحصیلی 58-1357 پایة چهارم دبستان را با موفقیت گذراند اما به دلیل جوّ ضد اخلاقی حاكم بر مدرسه و عدم رعایت شؤون اسلامی، تحصیل را رها كرد و سرانجام به همان دلیلی كه شهید یحیی فقیه از روستای بحیری در پایه دوم دبستان ترك تحصیل نموده بود، ایشان نیز به همان دلیل ترك تحصیل كرد.

شهید خضر از پوشش نامناسب اسلامی معلمان و بی‌حجابی خانم معلم‌ها شدیداً ناراحت و معترض بود و این موضوع را بارها و بارها به دوستان و حتی معلمانش گوشزد كرد. به همین دلیل او رغبتی به تحصیل در چنین مدارسی نداشت و با بی‌میلی تمام در كلاس درس حضور می‌یافت. او پس از چند بار مشاجرة لفظی با خانمْ معلمش، به خاطر مساله بی‌حجابی، دیگر برای همیشه مدرسه را رها كرد و علیرغم میل باطنی خود ترك تحصیل نمود.

با پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی تحوّلی عمیق در وجود این شهید عزیز پدیدار شد و از آن زمان به بعد، كنجكاوانه و علاقمندانه در پی درك هر چه بیشتر و همه جانبه‌تر ماهیت این انقلاب عظیم اسلامی بود. شهید غریبی در مورخة 1/2/60 به عضویت بسیج درآمد و به عنوان یك بسیجی در تمامی برنامه‌ها و مراسمات انقلابی فعالانه حاضر بود.پس از اعزام برادرش شهید اسفندیار به خدمت سربازی، علاقه شهید خضر به حضور در جبهه و جان نثاری در راه تحقّق آرمانهای بلند امام امّت (ره) و انقلاب اسلامی بیشتر و بیشتر شد اما بی‌اطّلاعی والدین از اسفندیار آنهم به مدت نزدیك به یكسال سبب شد تا خضر بتواند تحت عنوانِ یافتنِ اسفندیار، والدینش را راضی به اعزامش به جبهه نماید. به همین خاطر او در فروردین سال 1361 راهی كازرون شد و آموزش جبهه را به مدت 45 روز در پادگان آموزشی شهید دستغیب این شهر فراگرفت و پس از بازگشت به خانه با اصرار فراوان توانست پدر و مادرش را جهت اعزام به جبهه راضی نماید. پدر و مادرش به او گفتند صبر كن تا وضعیت برادرت اسفندیار مشخص شود و آنگاه به جبهه برو اما تصمیم وی برگشت ناپذیر بود و عاقبت الأمر نیز این چنین پدر و مادرش را راضی كرد كه: «به جبهه می‌رود تا اسفندیار را بیابد به هر تقدیر با مراجعه به بسیج بوشهر، در مورخة 3/3/1631، از آنجا عازم جبهه‌های جنوب شد و در معیّت تیپ امیرالمومنین (ع) گردان حضرت زینب در عملیات رمضان به عنوان خدمة تانك شركت كرد اما بعد از عملیات، در تاریخ 3/6/61 یعنی دقیقاً سه ماه و سه روز پس از اعزام، در جبهة كوشك مفقود شد و خانواده‌اش نزدیك به 18 سال هیچ اطلاعی از او نداشتند تا اینكه به همّت گروه تفحّص شهدا، پیكر استخوانیِ این شهید عزیز در خردادماه سال 1378 در منطقة كوشك پیدا گردید و در مورخه 3/4/1378 پس از سالهای طولانی دوری از وطن، به روستایش بازگشت و به نحوی بسیار باشكوه در میان غم و اندوه امّت حزب‌ا... تشییع و در گلزار شهدای روستای عربی كنار مزار مطهّر برادر شهیدش اسفندیار غریبی به خاك سپرده شد. این شهید، اولین شهید روستا بوده و موقع شهادت 18 سال داشته است.

روحش شاد ، یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.
جهت دیدن ادامه مطلب کلیک کنید

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات