نام و نام خانوادگی:

غـلامعلی معصومی

نام پدر:

عبدالحسین

نام مادر:

سكیــنه

شمارة شناسنامه:

3 موالید

تاریخ تولد:

05/04/1348

محل تولد:

روستای عربی

میزان تحصیلات:

چهارم ابتدایی

شغل پشت جبهه:

پاسدار رسمی

وضعیت تأهّل:

مجــرّد

تعداد فرزندان:

-

عضویت:

نظامی

تاریخ شهادت:

04/10/1365

محل شهادت:

جــزیرة مینو

نام عملیات:

كربلای 4

مسؤولیت:

فرماندة دسته

محل دفن:

گلزار شهدای روستای عربی


زندگینامة شهید غلامعلی معصومی

پاسدار شهید اسلام غلامعلی معصومی فرزند عبدالحسین و سیكنه به شماره شناسنامة 3 موالید در مورخة 5/4/1348 در خانواده‌ای مستضعف اما متدین و پرهیزكار، در روستای عربی پای به عرصة گیتی نهاد. او فرزند چهارم خانواده بود و پدرش به انگیزه خدمتگزاری به اهلبیت طهارت به خصوص مقام شامخ مولای متقیان علی (ع) نام او را غلامعلی نهاد. این شهید عزیز در سن هفت سالگی به مدرسه ابتدایی وصال شیرازی كه اكنون مسمی به نام مبارك شهید اسفندیار غریبی است گردید و در آنجا تا پایة چهارم به تحصیل پرداخت. شهید معصومی در كنار تحصیل، به كارگری و كمك به والدین نیز می‌پرداخت و بدینگونه آنان را در تأمین معیشت خانواده یاری می‌نمود لذا ادامة تحصیل بر ایشان بسیار مشكل شد چرا كه ایشان به دلیل فقر شدید اقتصادی خانواده از تامین ضروریات اولیه تحصیل نظیر قلم و دفتر و حتی لباس مناسب ناتوان بود و علیرغم علاقه و اشتیاق فراوان به فراگیری علم، به ناچار و با كراهت شدید، ترك تحصیل نمود. او پس از ترك تحصیل با جدیت و پشتكار مثال زدنی به كار و تلاش بخصوص از راه كارگری پرداخت و با حقوق و اجرت اندك خود نقشی در خور و موثر را در رونق بخشیدن به بعد ادارة معیشتی خانواده ایفا نمود


به گفتة برادرش، شهید به مكتب خانه نیز رفته و روخوانی سوره‌هایی از قرآن كریم را نزد آقای غلامحسین افسا فرا گرفته است.

پس از شروع جنگ تحمیلی، شهید از اولین كسانی بود كه به عضویت گروه مقاومت شهید غریبی روستای عربی درآمد و با تمام توان به خدمت در برنامه‌های مختلف بسیج پرداخت. ایشان برای اولین بار در سن سیزده سالگی و در مورخه 1/3/61 سه روز مانده به پایان عملیات غرورآفرین و پیروزمندانة بیت‌المقدّس راهی جبهه خرّمشهر شد و پس از پایان عملیات، به جبهة كوشك اعزام گردید و تا تاریخ 1/5/1361 به عنوان تك‌تیرانداز انجام وظیفه نمود. پس از بازگشت، شهید باز هم به كارگری پرداخت و از این طریق توانست بخش ناچیزی از احتیاجات مادی خود را تامین نماید. او در این مدت در جمع آوری كمكهای مردمی نیز فعالیت بسیاری می‌نمود و در تشویق جوانان جهت حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل نقش قابل توجهی داشت. وی جهت گذراندن آموزش جبهه، در مورخه 30/3/63 به جهرم اعزام گردید و توانست پس از یكماه این آموزش را در پادگان آموزشی شهید آیه ا... بهشتی این شهر در مورخه 30/4/64 به پایان برساند. او بیست و پنج روز پس از اتمام آموزش، در مورخة 24/5/1363 برای دومین بار روانه جبهه شد و تا مورخه 6/8/1363 در مناطق عملیاتی جنوب حضور داشت. چهار ماه بعد در مورخه 7/12/1363 برای سومین بار جبهه رفت و در عملیات بدر شركت نمود و پس از پنجاه و دو روز حضور در جبهه، در مورخة 30/1/1364 به خانه بازگشت. هنوز بیست روز نگذشته بود كه برای پنجمین بار در مورخه 19/2/1364 عازم جبهه شد و بیش از چهار ماه در جبهه ماند و در عملیا‌ت‌‌های قدس 1 تا 5 و نیز عملیاتهای عاشورای 1 تا 3 حضور یافت و در مورخة 28/6/1364 به منزل بازگشت. او برای ششمین و آخرین بار در مورخه 1/2/65 به مناطق عملیاتی جنوب اعزام شد و در مورخة 31/3/65 به عضویت پاسدار افتخاری نائل آمد.


ایشان در مورخه 3/10/65 در عملیات كربلای چهار شركت كرد و در معیت گردان مالک به عنوان فرمانده دسته، مسؤولیت عبور دادن نیروهای تحت امر خود از عرض رودخانة اروند رود را بر عهده گرفت و از آنجاییكه متاسفانه عملیات لو رفته بود، بسیاری از همرزمان وی در همان شب اول عملیات شهید و زخمی شدند و خود ایشان نیز در همان ساعات اولیة شروع عملیات در مورخة 4/10/1365 در جزیرة مینو مفقود گردید تا اینكه پس از گذشت چهارده سال، در مورخه 25/5/1379 پیكر پاك و مطهر ایشان كه شامل پلاك و قطعاتی از استخوان بود، توسط گروه تفحص شهدا كشف و در همین تاریخ، رسماً‌ اعلام شهادت گردید و در مورخه 31/5/1379 نیز پس از سالها دوری از وطن، به زادگاه خود بازگشت و پس از تشییع باشكوه در شهر خورموج و سپس روستای عربی همراه با پیكر پاك و مطهر شهید علی رضایی، در گلزار شهدای این روستا به خاك سپرده شد. شهید معصومی در موقع شهادت، هیجده ساله بوده است.                                      روحش شاد، یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

جهت دیدن ادامه مطلب کلیک کنید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات